Quick Links
Skip to main contentSkip to navigation

Wahoo Public Schools

Working...

Ajax Loading Image

 

Warrior Boys Cross Country ran well at the Sept. 1 Schuyler Invitational. Wahoo brought home the runner-up team trophy, and were lead by three top-15 medalists: Ales Adamec (3rd), Logan Kleffner (6th), and Keegan Brigham (12th).

Ales Adamec & Erin Golladay medal @ North Bend Central; Boys Team captures 3rd!

Wahoo travels to Kearney on Monday for UNK Invitational

2022 VARSITY SCHEDULE:
(Home games are in BOLD CAPS)

 Date  Event  Team Results
 08/26/22  G.I. Northwest Invitational

 Medalists
  Brigham - RUNNER-UP
  Golladay - 4th
  Kleffner - 6th
  Darling - 10th
  Havlovic - 12th
  Perez - 13th
  Dwerlkotte - 14th

 09/01/22  Schuyler Invitational  Boys: Runners-Up / Girls 4th
 Medalists
  A. Adamec - 3rd
  Golladay - 4th
  Kleffner - 6th
  Brigham - 12th
 09/08/22  WAHOO INVITATIONAL  Boys 9th / Girls 6th
 Medalist
  Golladay - 9th
 09/15/22  Columbus Scotus Invitational  Boys 5th / Girls 4th
 Medalists
  A. Adamec - 5th
  Golladay - 7th
 09/22/22  North Bend Central Invitational  Boys 3rd / Girls 7th
 Medalists
  Golladay - 7th
  A. Adamec - 11th
 09/26/22  UNK Invitational  12:30 p.m.
 09/29/22  Lincoln Lutheran Invitational  4:00 p.m.
 10/06/22  Conference Meet @ Beatrice  4:00 p.m.
 10/13/22  Districts  TBD
 10/21/22  State Meet  TBD


Varsity Roster:

BOYS
Name

Grade
         GIRLS
          Name

 Grade
 Kaleb Broome  12            Grace Darling  12
 Ethan Havlovic  12            Katie Elder  12
 Ryan Johnson  12            Esmerelda Perez  12
 Jack Mortensen  12            Megan Robinson  12
 Logan Scott  12            Sam Sutton  12
 Keegan Brigham  11            Cadence Bailar  11
 Ales Adamec  10            Anica Gannon  10
 Patrik Adamec  10            Mackenzie Chadwell  10
 Madden Dwerlkotte  10            Erin Golladay   9
 Chris Johnson  10    
 Logan Kleffner  10    
 Will Mortensen   9    


Head Coach: Bernie Nicola
Assistance Coach: Jordan Barry
Manager: Mason Rodgers


RACE RESULTS

Ales Adamec & Erin Golladay medal @ North Bend Central; Boys Team captures 3rd!
Wahoo travels to Kearney on Monday for UNK Invitational
September 22, 2022 (North Bend Central Invitational)

Girls Team - 7th Place (99 points) [60 total runners]     FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. Aquinas Catholic (34), 2. Oakland-Craig (43), 3. Omaha Roncalli Catholic (54), 4. East Butler (77), 5. Schuyler (86), 6. Logan View (90), 7. Wahoo (99), 8. Bishop Neumann (101), 9. North Bend Central (125)
Individual Medalists (Top 15)

Erin Golladay (7th, 21:33.91)
Other Individual Results
Grace Darling (31st, 24:08.52), Esmerelda Perez (33rd, 24:29.05), Sam Sutton (37th, 24:48.60), Megan Robinson (47th, 25:58.14), Mackenzie Chadwell (51st, 26:18.90)

Boys Team -  3rd Place (72 points) [76 total runners]     FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Schuyler (49), 2. Omaha Roncalli Catholic (56), 3. Wahoo (72), 4. Ashland-Greenwood (88), 5. Battle Creek (95), 6. Logan View (101), 7. Oakland-Craig (115), 8. Aquinas Catholic (130), 9. Pender (134), 10. East Butler (138), 11. North Bend Central (153), 12. Guardian Angels Central Catholic (160), 13. Bishop Neumann (196)
Individual Medalists (Top 15)

Ales Adamec (11th, 18:24.55)
Other Individual Results
Logan Kleffner (17th, 18:37.75), Keegan Brigham (21st, 19:02.13), Patrik Adamec (23rd, 19:16.69), Ethan Havlovic (19:35.98), Madden Dwerlkotte (38th, 19:56.03)

-------------------------------------------------------------------------------------

Ales Adamec & Erin Golladay medal @ rigorous Scotus Invitational
Wahoo travels to North Bend Central on Sept. 22
September 15, 2022 (Columbus Scotus Invitational)

Girls Team - 4th Place (60 points) [51 total runners]     FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. David City Aquinas (19), 2. Columbus Scotus (47), 3. Columbus Lakeview (59), 4. Wahoo (60), 5. Boone Central (63), 6. Wisner-Pilger (75)
Individual Medalists (Top 15)

Erin Golladay (7th, 23:47)
Other Individual Results
Grace Darling (24th, 27:23), Sam Sutton (26th, 27:40), Esmerelda Perez (29th, 27:58), Megan Robinson (34th, 28:27), Mackenzie Chadwell (40th, 30:00), Anica Gannon (42nd, 30:39), Katie Elder (44th, 30:53)

Boys Team -  5th Place (83 points) [93 total runners]     FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Norfolk Catholic (29), 2. Columbus Scotus (40), 3. Boone Central (53), 4. Battle Creek (61), 5. Wahoo (83), 6. Logan View (113), 7. David City Aquinas (134), 8. Columbus Lakeview (140), 9. David City (145), 10. Wisner-Pilger (167), 11. West Point-Beemer (201), 12. Lutheran High (218)
Individual Medalists (Top 15)

Ales Adamec (5th, 19:00)
Other Individual Results
Keegan Brigham (22nd, 20:06), Logan Kleffner (23rd, 20:08), Patrik Adamec (34th, 21:01), Madden Dwerlkotte (41st, 21:23), Ryan Johnson (53rd, 22:06), Chris Johnson (72nd, 23:36), Logan Scott (73rd, 23:36)

-------------------------------------------------------------------------------------

Warrior Boys take 9th, Girls 6th @ brutal home invite; Erin Golladay captures Wahoo's only medal
Wahoo travels to Columbus Scotus on Sept. 15
September 8, 2022 (Wahoo Invitational)

Girls Team - 6th Place (87 points) [51 total runners]     FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. Blair (34), 2. Plattsmouth (42), 3. Schuyler (48), 4. Platteview (61), 5. Columbus Lakeview (75), 6. Wahoo (87), 7. Roncalli Catholic (100), 8. Bishop Neumann (107)
Individual Medalists (Top 15)

Erin Golladay (9th, 24:24.55)
Other Individual Results
Grace Darling (26th, 28:48.45), Sam Sutton (34th, 29:50.12), Esmerelda Perez (39th, 30:39.53), Megan Robinson (48th, 35:21.48)

Boys Team -  9th Place (138 points) [73 total runners]     FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Mount Michael (33), 2. Blair (38), 3. Plattsmouth (45), 4. Columbus Scotus (78), 5. Platteview (103), 6. Roncalli Catholic (126), 7. Schuyler (133), 8. Boys Town (134), 9. Wahoo (138), 10. Ashland-Greenwood (170), 11. Ralston (200), 12. Columbus Lakeview (209), 13. Bishop Neumann 237
Individual Medalists (Top 15)

--
Other Individual Results
Logan Kleffner (20th, 20:14.93), Ethan Havlovic (35th, 21:26.56), Keegan Brigham (36th, 21:27.82), Madden Dwerlkotte (48th, 22:38.22), Ales Adamec (49th, 22:39.61), Patrik Adamec (60th, 23:47.23)

-------------------------------------------------------------------------------------

Warrior Boys take Runner-Up @ Schuyler Invite; Girls finish 4th; A. Adamec/Kleffner/Brigham/Golladay finish Top 15 individually
Wahoo hosts home invite on Sept. 8
September 1, 2022 (Schuyler Invitational)


Warrior freshman Erin Golladay lead the girls team @ Schuyler, finishing 4th place.
Girls Team - 4th Place (60 points) [55 total runners]    FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - 1. Schuyler (24), 2. Logan View (33), 3. Columbus Lakeview (38), 4. Wahoo (60), 5. North Bend Central (84), 6. David City (107)
Individual Medalists (Top 15)

Erin Golladay (4th, 23:49.40)
Other Individual Results
Grace Darling (16th, 26:00.90), Sam Sutton (25th, 28:05.50), Megan Robinson (28th, 28:33.70), Katie Elder (39th, 30:43.70), Esmerelda Perez (44th, 31:33.70), Mackenzie Chadwell (46th, 31:47.50)


Warrior junior Keegan Brigham was Wahoo's third top performer @ Schuyler, finishing 12th place, behind Ales Adamec (3rd) and Logan Kellner (6th).
Boys Team - RUNNERS-UP (35 points) [73 total runners]    FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - 1. Schuyler (27), 2. Wahoo (35), 3. Logan View (49), 4. David City (67), 5. Columbus Lakeview (72), 6. North Bend Central (99), 7. Palmer (124)
Individual Medalists (Top 15)

Ales Adamec (3rd, 19:20.60), Logan Kleffner (6th, 19:46.80), Keegan Brigham (12th, 20:28.50)
Other Individual Results
Ethan Havlovic (20th, 21:29.60), Patrik Adamec (23rd, 21:45.00), Madden Dwerlkotte (25th, 21:53.40), Jack Mortensen (27th, 22:18.60), Ryan Johnson (33rd, 22:56.80), Logan Scott (42nd, 23:50.10), William Mortensen (46th, 24:05.50), Kaleb Broome (48th, 24:19.50)

-------------------------------------------------------------------------------------

Keegan Brigham tops 7 Warrior medalists with Runner-Up finish @ Northwest Invite!
Wahoo travels to Schuyler Invitational on Sept. 1
August 26, 2022 (Grand Island Northwest Invitational)


Seven Warrior Harriers medaled at season-opening Northwest Invite on Aug. 26! Pictured from left: Grace Darling, Ethan Havlovic, Ryan Johnson (standing in for Keegan Brigham, Wahoo's top performer as runner-up), Madden Dwerlkotte, Logan Kleffner, Erin Golladay, and Esmerelda Perez.

Girls Team - [41 total runners]    FULL GIRLS RESULTS
Girls Team Scoring - <team scores not announced at this invite>
Individual Medalists (Top 15)

Erin Golladay (4th, 19:39.78), Grace Darling (10th, 21:01.51), Esmerelda Perez (13th, 21:20.35)
Other Individual Results
Samantha Sutton (21st, 22:14.18), Megan Robinson (24th, 22:56.45), Anica Gannon (29th, 23:31.29), Katie Elder (33rd, 25:06.61), Mackenzie Chadwell (34th, 25:06.88)

Boys Team -  [74 total runners]    FULL BOYS RESULTS
Boys Team Scoring - <team scores not announced at this invite>
Individual Medalists (Top 15)

Keegan Brigham (RUNNER-UP, 15:57.29), Logan Kleffner (6th, 16:14.78), Ethan Havlovic (12th, 16:50.69), Madden Dwerlkotte (14th, 17:17.05)
Other Individual Results
Ryan Johnson (18th, 17:41.51), Patrik Adamec (20th, 17:43.95), Will Mortensen (41st, 19:16.01), Chris Johnson (42nd, 19:19.09), Logan Scott (47th, 19:30.31)


2022 Warrior Cross Country Team, back row (from left): Mackenzie Chadwell, Megan Robinson, Samantha Sutton, Cadence Bailar, Christopher Johnson, Logan Scott, Will Mortensen, Ales Adamec, Keegan Brigham, Patrik Adamec, Madden Dwerlkotte. Front row: Erin Golladay, Esmeralda Perez, Anica Gannon, Katie Elder, Grace Darling, Ryan Johnson, Ethan Havlovic, Kaleb Broome, Jack Mortensen, and Logan Kleffner. (photo courtesy Studio 123)

Ales Adamec & Erin Golladay medal @ North Bend Central; Boys Team captures 3rd!

No comments have been added yet. Please add yours!